czwartek, 29 stycznia 2015

Magdalena Parys, Tunel

Twoja historia zawsze cię dogoni, choćby w następnym pokoleniu...


Za lekturę "Tunelu" zabrałam się po intrygującej wzmiance Moniki z bloga Kronika błękitnej biblioteczki. Też tak macie, że czasami krótki wpis o książce potrafi Was bardziej zaciekawić niż obrzydliwie długa recenzja?

Nigdy nie interesowałam się nadmiernie historią Niemiec dotyczącą lat powojennych (czasy II wojny światowej to co innego! O nich czytam, jak tylko jakaś książka wpadnie mi w ręce). Jednak tu sposób opowiadania i tajemnicze losy bohaterów spowodowały, że wsiąkłam.


To powieść, która przybliża czytelnikom dzieje Berlina w czasach komunizmu. Berlina podzielonego na dwie części: wschodnią i zachodnią. Osią fabuły jest budowa tunelu łączącego obie części miasta. Oczywiście, w tajemnicy!

Dwoje braci, każdy z nich żyjący po innej stronie muru. Jeden z nich, Franz, koniecznie chce uciec ze wschodniej części miasta, wyzwolić się z okowów.

Mnóstwo intryg, "smaczków", do tego doskonały język i konwencja, w jakiej cała książka jest utrzymana - thriller, trochę powieść obyczajowa, trochę psychologiczna, trochę sensacyjna. Myślę więc, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zaczynam powoli rozglądać się za kolejną powieścią Magdaleny Parys, pt. "Magik". Ponownie liczę na kawał dobrej polskiej prozy.


Grubość książki: 2,30 cm

4 komentarze:

 1. Bracia mieszkający po dwóch stronach muru? Jestem zaciekawiona tą historią:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe połączenie gatunków jak widzę. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie tą książką i z pewnością się na nią jeszcze skuszę!

  PS. Widzę, że w pasku z blogami figuruję jeszcze pod starym adresem kulturka-maialis.blogspot.com.
  Z tego powodu wyświetlają się nieaktualne posty, dlatego proszę Cię o zmianę adresu na www.maialis.pl - wtedy na pewno będziesz na bieżąco :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam :) Studiowałam niemcoznawstwo, więc uwielbiam książki dotyczące historii Niemiec :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Gościu, witaj w moim książkowym świecie. Ucieszę się, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w postaci komentarza. Każda opinia jest dla mnie ważna, również ta negatywna, ale proszę Cię przy tym o kulturę wypowiedzi.

Opisując książki, staram się działać w zgodzie z własnym sumieniem. Publikuję tu moje opinie, a zrozumiałym dla mnie jest, że każdy ma swój gust i to, co podoba się mnie, nie musi Tobie. Zatem zarówno sobie, jak i Tobie życzę wyrozumiałości ;)