niedziela, 4 maja 2014

Alberto Vela, Pod skrzydłami aniołów przez cały rok

Każdy z nas jest aniołem z jednym tylko skrzydłem. Nie możemy unosić się inaczej, jak tylko obejmując drugiego człowieka. - Tonino Bello (cytat z 24 sierpia)

Jeżeli szukacie inspiracji, co podarować dziecku z okazji przystąpienia do I Komunii Świętej, to mam dla Was ciekawą propozycję: książkę-album opracowaną przez Alberto Vela pt. "Pod skrzydłami aniołów przez cały rok".


We wstępie autor opracowania twierdzi, iż trend, który doprowadził do zapomnienia o ingerencji aniołów w nasze życie (w wyniku rozpowszechniającego się racjonalizmu i wiary we wszystko to, co zbadane rozumem) powoli się odwraca. Nie jestem pewna, czy ma rację. Niemniej wiem po sobie, że czasem bardzo pomaga "zwykła" modlitwa do Anioła Stróża. Jednak czy większość społeczeństwa też szuka ukojenia w ramionach aniołów... tego nie wiem.

Aniołowie to istoty, dzięki którym człowiek może porozumiewać się z Bogiem. Stwórca tak nas kocha, że każdemu z nas podarował osobistego opiekuna. Swoją drogą - czyż ta świadomość nie umila nam życia?

Kiedy modlisz się za kogoś, na twoim ramieniu siada anioł. (cytat z 26 lutego)

"Pod skrzydłami aniołów przez cały rok" to swoista katecheza, składająca się z krótkich myśli, refleksji do rozważania przez cały dzień oraz zdjęć obrazów i rzeźb pochodzących z kompleksu bazyliki Świętego Antoniego w Padwie. Osobista dygresja: byłam w tej bazylice jako nastolatka i ze smutkiem muszę przyznać, że niewiele pamiętam z tamtej pielgrzymki. Musiałabym głębiej poszperać w albumie ze zdjęciami.

"Pod skrzydłami..." zaczyna się od dnia pierwszego stycznia, a kończy na ostatnim dniu grudnia. Autor kierował się zgodnością z okresami liturgicznymi. Album ten skonstruowany jest w ten sposób, że z jednej strony zaprezentowaną mamy krótką myśl, sentencję, cytat, a obok umieszczona jest konkretna reprodukcja (lub jej fragment) przedstawiająca anioły, cherubiny, istoty zamieszkujące niebiosa. Na końcu umieszczonych zostało kilka modlitw, między innymi modlitwa do Anioła z Getsemani czy modlitwa do świętego Michała Archanioła, którą jeszcze mam okazję słuchać w moim obecnym kościele parafialnym (do tej pory nie znałam jej na pamięć, aż wstyd przyznać), choć zwyczaj ten ponoć zanika w innych częściach kraju.

Do aniołów odwołujemy się już podczas codziennej modlitwy, wypowiadając słowa skierowane do naszego anielskiego opiekuna: "Aniele Boży, stróżu mój...".

Każdy oddech powietrza, każdy promień słońca czy ciepła, wszelkie piękne widoki są, można powiedzieć, rąbkiem szaty aniołów, falowaniem płaszcza tych, których oblicza kontemplują Boga. - John Henry Newman (cytat z 9 grudnia)

Wiele cytatów pochodzi z wypowiedzi współczesnych i byłych ojców Kościoła, papieży: Benedykta XVI, Pawła VI, a także naszego świętego Jana Pawła II. Inne wypowiedzi są słowami postaci takich, jak święty Tomasz z Akwinu, święty Antoni Padewski, święty Jan Bosko, a nawet Szekspir. Część z nich to słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego, z liturgii oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Książka jest przepięknie wydana, na wysokiej jakości śliskim papierze, z twardą obwolutą. Nawet moja mama będąc u mnie ostatnio z wizytą, ledwo przeszła przez próg pokoju, już z daleka pytała mnie, cóż to za ciekawa książka. Jak widać - od razu przyciąga wzrok;) Nie jest to lektura na jeden raz, to książka, z którą warto pracować przez cały rok, każdego dnia zastanowić się głębiej nad proponowanymi nam słowami. To pozycja, która wzbogaci i ubarwi każde serducho oraz... każdą domową biblioteczkę.

Aniołowie strzegą naszej miłości, a zarazem kiedy dwoje ludzi się kocha, stają się dla siebie nawzajem aniołami stróżami. - (cytat z 14 lutego)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję portalowi SZTUKATER oraz Wydawnictwu JEDNOŚĆ


Grubość książki: 4,80 cm

7 komentarzy:

 1. W tym roku omijają mnie uroczystości komunijne, ale w przyszłym roku będzie jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako prezent z okazji I Komunii Świętej - idealna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okres komunijny w toku, więc na prezent idealna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne ilustracje - cudo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyda się, akurat mam komunię w tym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym roku niestety nie mam w rodzinie żadnej komunii, ale na przyszłość będę pamiętać o tej książce :) Jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Gościu, witaj w moim książkowym świecie. Ucieszę się, jeśli zechcesz zostawić po sobie ślad w postaci komentarza. Każda opinia jest dla mnie ważna, również ta negatywna, ale proszę Cię przy tym o kulturę wypowiedzi.

Opisując książki, staram się działać w zgodzie z własnym sumieniem. Publikuję tu moje opinie, a zrozumiałym dla mnie jest, że każdy ma swój gust i to, co podoba się mnie, nie musi Tobie. Zatem zarówno sobie, jak i Tobie życzę wyrozumiałości ;)